Potrivit unor surse Digi24, premierul desemnat Adrian Veștea intenționează să candideze la funcția de președinte al Partidului Național Liberal, contracandidându-l pe Ilie Bolojan în eventualitatea unui congres extraordinar. Paradoxul situației constă în faptul că tocmai liberalii conduși de Bolojan sunt cei care intenționează să convoace acel congres în vederea excluderii lui Veștea din partid, ca urmare a acceptării mandatului de premier fără acordul forurilor interne.
Potrivit acelorași surse, la ședința PNL programată în ziua respectivă urma să fie convocat Consiliul Național pentru transmiterea unui mesaj clar privind excluderile, deși sursele din echipa lui Bolojan recunoșteau că procedura este complicată din cauza unor prevederi statutare. De cealaltă parte, tabăra apropiată de Veștea susținea că amenințarea cu excluderile fusese construită de la bun început ca strategie de intimidare, fără ca Bolojan să aibă intenția sau posibilitatea reală de a o aplica.
Csoma Botond, prezent în platou în momentul comunicării informației, a comentat scurt: „Ar fi foarte interesant să candideze la acel congres unde tocmai se dorește excluderea dânsului.”