Tomac, despre Veștea și negocierile cu AUR: „Președintele își dorește un guvern care să păstreze direcția țării” — și l-ar fi felicitat pe orice coleg desemnat premier

Eugen Tomac a comentat cu calm desemnarea lui Adrian Veștea ca premier, declarând că l-ar fi felicitat pe orice coleg din propriul partid care ar fi fost desemnat în această funcție, mai ales dacă gestul deblocheaza o situație tensionată pentru țară. El a precizat că în momentul în care a constatat că nu poate obține suficiente voturi, a informat președintele și a apreciat că Nicușor Dan luase în calcul scenariul numelui Veștea începând cu sâmbătă.

Referitor la negocierile lui Veștea cu parlamentarii AUR, Tomac a evitat o luare de poziție directă, subliniind că ceea ce poate afirma cu claritate este că președintele României își dorește un guvern care să păstreze direcția țării, să mențină angajamentele asumate și să atragă fondurile europene, pentru ca românii să nu fie puși să plătească costuri suplimentare din cauza aventurilor politice.

Întrebat dacă Veștea riscă să ajungă în aceeași situație în care s-a aflat și el, Tomac a evitat un pronostic, declarând că cel mai important lucru în momentul de față este ca România să aibă un guvern stabil și politic asumat și că nu înțelege „rigiditatea partidelor politice care spun că își doresc ca România să iasă din impas, dar și-au impus niște borne greu de trecut.”