Ministrul interimar despre absența de la reuniunea NATO a miniștrilor apărării: „Nu era în avantajul României să fiu acolo când acasă se putea vota un alt ministru”

Ministrul interimar al Transporturilor a explicat de ce nu a participat personal la reuniunea miniștrilor apărării din NATO de la Bruxelles, precizând că legitimitatea unui ministru este dată de puterea guvernului pe care îl reprezintă, iar prezența sa acolo în calitate de ministru interimar, în timp ce la București se putea vota investitura unui nou cabinet, ar fi fost în dezavantajul României. El a precizat că România a fost reprezentată oficial printr-un mandat comun cu Ministerul de Externe și că țara nu a lipsit de la nicio decizie sau structură în care trebuia să fie prezentă.

Întrebat dacă vede o legătură între dosarul primarului general Ciprian Ciucu și sentința pronunțată împotriva lui Dominic Fritz în contextul politic actual, ministrul a răspuns că, fără dovezi concrete, nu poate oferi un răspuns responsabil, deși recunoaște că subiectul este intens dezbătut în spațiul public. Referitor la Fritz, a declarat că are încredere „fără echivoc și fără rezerve” în buna credință a acestuia, subliniind că nu este acuzat de fapte penale sau incompatibilitate, ci de un conflict de interese care nu atrage pierderea mandatului de primar. Fritz urma să ceară duminică un vot de încredere din partea partidului și să conteste decizia la CEDO, existând și o sesizare la Curtea Constituțională. Ministrul a exclus scenariul unui „puci” în USR, afirmând că partidul este „mai unit decât niciodată”.