Simion, discurs în Parlament înainte de a părăsi sala: „De 35 de ani trădarea a fost la ordinea zilei — AUR nu trădează”

Liderul AUR, George Simion, a rostit un discurs incendiar în plenul Parlamentului României înaintea votului de investitură al guvernului Veștea, anunțând că formațiunea sa va părăsi sala și chemând alături de el toți parlamentarii care, în cuvintele sale, „nu sunt trădători”.

Simion a invocat primul său discurs din Parlament, în care recitase versuri despre trădarea conducătorilor români de-a lungul istoriei, afirmând că această temă rămâne la fel de actuală după 35 de ani de democrație postdecembristă. El a acuzat că din băncile Parlamentului s-a promis prosperitate, iar România a ajuns pe ultimele locuri în topurile europene, s-a promis libertate și democrație, iar țara a devenit, în opinia sa, singurul stat din Uniunea Europeană unde alegerile au fost anulate.

Liderul AUR a precizat că nu obligă niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, dar a transmis un mesaj clar: cei care nu sunt trădători se vor ridica și vor părăsi sala împreună cu el. „AUR nu trădează și există o majoritate a românilor care nu trădează”, a conchis Simion, după care parlamentarii AUR s-au ridicat și au părăsit în bloc sala de plen, conform imaginilor transmise în direct.