UDMR ar vota un guvern minoritar PSD cu premier PSD sau un guvern PNL-USR-UDMR, dar nu cu Bolojan premier — prima opțiune rămâne refacerea coaliției

Kelemen Hunor a prezentat public cele trei scenarii pe care UDMR le-a discutat cu Ilie Bolojan și Dominic Fritz ca variante pentru perioada de după votul pe guvernul Veștea, respingând categoric sugestia că vreuna dintre aceste discuții ar fi implicat oferte sau condiții materiale.

Prima și preferata opțiune a UDMR rămâne refacerea coaliției anterioare, cu mai multă flexibilitate din partea tuturor actorilor, ceea ce ar permite, în viziunea lui Hunor, o guvernare până în 2027 cu respectarea tuturor angajamentelor internaționale și pregătirea bugetului pentru 2027, urmând ca și campania pentru alegerile din 2028 să vină la momentul potrivit. A doua variantă este un guvern minoritar PNL-USR-UDMR, dar fără Ilie Bolojan în funcția de premier. A treia variantă, pentru care UDMR și-a exprimat disponibilitatea de a vota, este un guvern minoritar condus de un premier PSD. Hunor a precizat că pentru oricare dintre variantele minoritare este necesar un acord explicit care să stabilească ce proiecte legislative vor fi susținute.

Referitor la Alexandru Nazare, menționat ca posibil ministru de Finanțe în cabinetul Veștea, Hunor s-a limitat să spună că are o părere „foarte bună” despre el, fără alte comentarii.