UDMR nu va fi în sală la votul de învestitură al guvernului Veștea — decizie quasi-unanimă, cu o singură abținere

Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a anunțat că formațiunea sa nu va susține învestirea guvernului condus de premierul desemnat Adrian Veștea, decizie adoptată cu quasi-unanimitate în cadrul grupurilor parlamentare reunite ale partidului din Camera Deputaților și Senat, cu o singură abținere și niciun vot împotrivă.Din punct de vedere procedural, UDMR a ales să nu fie prezent în sală în momentul votului, respingând celelalte două variante discutate intern.

Votul împotrivă a fost exclus din start, atât pentru că nu există motive de principiu să voteze contra unor foști și potențiali viitori parteneri, cât și pentru că absența ar fi putut genera speculații despre nerespectarea deciziei interne dacă numărul voturilor împotrivă ar fi fost mai mic decât numărul parlamentarilor UDMR. Hunor a motivat retragerea din sală și prin natura conflictului politic actual: „Ceea ce se întâmplă în acest moment nu este despre România. Este o luptă între diferite partide și grupuri din diferite partide și nu vrem să fim implicați în această luptă.”