Ludovic Orban a marcat la congresul extraordinar al PNL revenirea sa în partid, solicitând colegilor să îi permită să contribuie alături de ei la reconstrucția formațiunii. Fostul lider a declarat că vine „cu bună credință, cu caracter și cu puteri limitate”, cerând dreptul de a reintra în partid „pe ușa din față”.
El a transmis un mesaj optimist privind viitorul imediat al PNL, contrazicând așteptările pesimiste: „Sunt convins că nu peste jumătate de an, nu peste doi ani, ci peste o lună, toți cei care suntem membri ai Partidului Național Liberal, atunci când ne vor întreba oamenii de unde suntem, vom spune cu mândrie că suntem membri ai PNL.” Orban a mai reamintit că a susținut PNL și candidatura lui Ciprian Ciucu la primăria Capitalei din momentul alegerilor, alăturându-se astfel victoriei pe care a calificat-o drept „remarcabilă”.