Oana Gheorghiu, la 36 de ani de la Mineriadă: „M-a marcat cât de ușor au fost convinși oamenii că cei care protestam eram dușmanii țării”
Vicepremierul interimar Oana Gheorghiu a rememorat sâmbătă searăMineriada din 13–15 iunie 1990,subliniind că, dincolo de violențele din acele zile, cel mai puternic impact l-a avut ușurința cu care oameni obișnuiți au fost convinși că protestatarii erau „duşmanii ţării”. Într-o postare…